Sinop’ta Sarı Saltuk Konferansı

Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger’e Sinoplular adına UKİD tarafından bastırılan Saltukname hediye edildi.

Bilindiği gibi Sarı Saltık, Sinop’ta doğmuş, çocukluk ve gençlik yıllarını Sinop’ta geçirmiştir. Bundan dolayı Sinop Valiliği tarafından 22 Kasım 2013’te “Sinop 2013’te Tarihi ile Buluşuyor” projesi kapsamında “Alim ve Eren Sarı Saltık Konferansı” düzenlenmiştir. Konferans, Saltık-name’nin yazarı Prof. Dr. Necati DEMİR tarafından verilmiştir.

22 Kasım 2013’te Prof. Dr. Necati DEMİR ilk olarak Sinop Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri ile Sinop Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER’i ziyaret etmiş, TİKA’nın destekleri ile UKİD tarafından yayımlanan 4 ciltlik SALTIK-NAME‘yi Sinoplular adına Sinop Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER’e teslim etmiştir. Vali KÖŞGER, eseri Sinoplular adına almış ve şunları söylemiştir: “Bilindiği gibi Sarı Saltık, Sinop’ta doğmuş, çocukluğunu ve gençliğini bu ilimizde geçirmiştir. Daha sonra Kırım tarafına geçip fetihlerini bu diyarlarda sürdürmüştür. Ama asla Sinop ile bağını kesmemiştir. Dolayısı ile o Sinop’un yetiştirdiği en önemli değerlerdendir.”

Alim ve Eren Sarı Saltık Konferansı” saat 14.00 Sinop Valililiği Konferans salonunda çok sayıda dinleyicinin katılımı gerçekleşmiştir. Prof. Dr. Necati DEMİR konferansta Sarı Saltık’ın hayatı, faaliyetleri, fetihleri, Anadolu Erenleri ile münasebetleri, tarihi kişilerle ilişkileri, dünya üzerindeki mirasları hakkında bilgiler vermiştir. Soru ve cevapların ardından konferans sona ermiştir.