Turan Kışlakçı: ‘Herkesin Ortadoğu’su ayrı’

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından düzenlenen ‘Ortadoğu’yu Anlamak’ konulu konferans 12 Nisan Perşembe günü İstanbul’daki dernek merkezinde yapıldı.

Prof. Dr. Musa Taşdelen’in moderatörlüğünü yaptığı konferansın konuşmacısı Ortadoğu Uzmanı Turan Kışlakçı, geçmişten günümüze Ortadoğu’daki gelişmeleri ele aldı ve gelecekle ilgili senaryolar hakkında bilgi verdi.

Ortadoğu tanımının Batılılar tarafından icad edildiğini ve herkesin Ortadoğu tarifinin ayrı olduğunu ifade eden Kışlakçı, aslında tabirden anlaşılması gerekenin Arap dünyası olduğunu ifade etti. Arap dünyasını oluşturan devletlerin tarihleri, demografik yapıları, siyasi sistemleri, kültür yapıları ve birbirleriyle ilişkileri hakkında bilgi veren Kışlakçı, ülkeler arasındaki problemler, siyasi ve ekonomik çekişmeler üzerinde durdu.

Konferansta bu bölgelerin bütün medeniyetlerin çıkış yeri olduğu üzerinde durulurken, dünya politikasının da sürekli şekilde merkezi konumunda olduğu vurgulandı. Bölgenin ekonomik, siyasi ve demografik yapısı hakkında bilgi verilirken, yaşanan savaşların arka planlarına dikkat çekildi. Kışlakçı, ‘bu bölgeye hakim olan dünyaya hakim olur, bilhassa Bilad’üş Şam denilen bölge bu sebeple tüm kavgaların merkezidir. Bugün de dünyanın en büyük problemi bu bölgeye kimin hakim olacağı, buraları kimin yöneteceği konusudur.’ şeklinde konuşurken, ilerde bölgeye Türkiye, İran veya İsrail’in hakim olabileceği konusunda görüşler bulunduğuna dikkat çekti.

Bölgenin geleceğinin nasıl olacağı ve Türkiye’nin rolü konusunda görüşler dile getirilirken ‘Türkiye’nin daha etkin olabilmesi için bölgeyi ve bölge insanlarını, bölge devletlerini daha yakından ve doğru tanımak zorundadır.’ görüşü dile getirildi.

UKİD Merkezindeki konferans, davetliler tarafından ilgiyle izlenirken, ukid.web.tv üzerinden de canlı olarak yayınlandı. Turan Kışlakçı konferans sonunda soruları cevaplandırdı.

Dernek Başkanı Av. Zeki Çalışkan, UKİD konferanslarının periyodik şekilde devam edeceğini ifade etti.

Konferansı http://ukid.web.tv/video/20180412-163113__3xqegxophze sitesinden izlemek mümkün.