Türkçe İçin Biraraya Geliyorlar

Almanya’daki Türk Sivil Toplum Kuruluşları Almanya’da Türkçe’nin geleceği konusunu tartışmak için bir araya geliyorlar. 

Almanya’daki Sivil Toplum Kuruluşları ve UKİD, Türkiye ve Almanya’dan uzmanların da katılacağı bir toplantıda bir araya geliyorlar. Köln’deki toplantı, 6 Nisan Cumartesi günü gerçekleşiyor.

Almanya’dan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG), Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), İslam Kültür Merkezleri Birliği, Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), Avrupa Alevi İslam Birliği (AAİB) ve diğer bazı çatı kuruluşlarının katıldığı toplantıya Türkiye’den UKİD katılıyor.

Almanya’da daha önce çalışmalarına başlamış Türkçem Anadilm Geleceğim (TAG) Platformu üyelerinin de katılacağı toplantıya, Türkiye ve Almanya’dan çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olarak görev yapan 10 kişilik bir akademiker heyet katılıyor.

Toplantıda, Türk sivil toplum kuruluşlarının Türkçe’nin yaşatılması, gençlere ve çocuklara aktarılması, uyuma katkı sağlayan bir enstrüman haline getirilebilmesi gibi konularda ne gibi adımlar atılması gerektiği konularında fikir alış verişinde bulunulacak.

tr_TRTürkçe