Türkiye-Sırbistan İş Forumu düzenlendi

 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek dönemin Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek arasında çok önemli ticaret hacimlerinin yakalandığı bir dönem olacağını belirterek, “Ama en önemlisi, Türkiye ile Sırbistan arasında bugüne kadar kabına sığmayan ticari ilişkilerimiz katlanarak devam edecek.” dedi.

Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan ziyareti kapsamında, başkent Belgrad’da düzenlenen Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki olumlu siyasi iklimi ve iki ülkenin cumhurbaşkanları arasındaki dostluk ilişkisini devamlı kılmak istediklerini kaydetti.

Bunun da en önemli yöntemlerinden bir tanesinin karşılıklı menfaatlerin maksimum düzeyde buluştuğu çok önemli ticari ve ekonomik bir paltform oluşturup, bunun üzerine de sürdürülebilir ve öngörülebilir, geleceğe uzanan çok güçlü bir siyasi gelecek, işbirliği ve ekonomik menfaatler geleceği sağlamak olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, bu kapsamda Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic ile yoğun çalıştıklarını, bunun sonucunda Serbest Ticaret Anlaşması’nı “olması gerekene çok yakın bir noktaya” getirdiklerini ve bugün imzaladıklarını söyledi.

Zeybekci, 2017 yılı itibarıyla 1,1 milyar dolar seviyesinde olması beklenen dış ticaret hacmini 2020 yılı sonunda 3 milyar dolar seviyesine çıkarmayı planladıklarını kaydederek, “Bunu yapabileceğimize eminim. Çünkü önümüzdeki birçok engel kalktı. Sadece bir tek hedefimiz var. Onu da bu yıl sonunda görüşmeye başlayacağız. Serbest Ticaret Anlaşmamızı bugün güncelledik. Şimdi yeni görüşmeler başladı, tekrar güncellemek üzere. Çünkü orada kamu alımları ve elektronik ticaret eksik kalmıştı. Onu da tamamladık mı Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü mekanizması tam anlamıyla çalışır hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki kamu alımları dahil Serbest Ticaret Anlaşması’nın da tamamlandığını aktaran Zeybekci, en kısa zamanda yapılacak bir ziyarette bu anlaşmanın da imzalanacağını ifade etti.

Zeybekci, bugün ayrıca Sırbistan ile Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşması’nın da yıl sonuna kadar bitirilmesi hususunu ele aldıklarını aktarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki ülke arasında bundan sonra gerçekleşecek en önemli faktörlerden bir tanesi de Sırbistan’a Türk yatırımlarının yoğun bir şekilde gelmesi olacak. İki ülkenin bakanları olarak da biz, bu yatırımların burada sağlıklı bir şekilde, karşılıklı korunması, garanti altına alınması ve sürdürülebilir bir şekilde burada hayatlarına devam etmesi için de gerekli tedbirlerimizi alacağız. Önümüzdeki dönem, Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek arasında çok önemli ticaret hacimlerinin yakalandığı bir dönem olacak. Ama en önemlisi, Türkiye ile Sırbistan arasında bugüne kadar kabına sığmayan ticari ilişkilerimiz, katlanarak devam edecek.”

 Türk yatırımcılara çağrı

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Ljajic de uzun yıllar Türkiye-Sırbistan ilişkileri üzerine çalışmış biri olarak mevcut dönemin, iki ülke arasındaki ilişkilerde en iyi dönem olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin sadece gelişmekle kalmayıp “stratejik ortaklık” düzeyine ulaştığını kaydeden Ljajic, ekonomik açıdan da kırılma noktasında olduklarını belirtti.

Ljajic, ekonomik ilişkilerdeki iki önemli kırılma noktasına dikkati çekerek, “Bunlardan biri Halkbank’ın Sırbistan’a gelmesidir. Bu, Sırbistan’ın ne kadar istikrarlı bir ülke olduğunu gösterdi. Diğeri ise bugünkü iş forumudur. Hiçbir zaman iki ülkeden bu sayıda şirketin katıldığı bir forum olmamıştı. Hiçbir zaman böyle bir iş forumuna iki ülkenin cumhurbaşkanları katılmamıştı.” dedi.

İki ülke yetkililerinin hem siyasi hem de ekonomik açıdan her şeyi yaptıklarına dikkati çeken Ljajic, foruma katılan iş adamlarına seslenerek, “Top artık penaltı noktasında. Şutu çekip golü atmak sizin elinizde.” ifadelerini kullandı.

Ljajic, Türk iş adamlarına da Sırbistan’a yatırım yapmaları çağrısında bulunarak, “Siz, Sırbistan ekonomisinin gelişimi için önemlisiniz.” diye konuştu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sırbistan Ticaret Odası tarafından Halkbank’ın desteği ile düzenlenen iş forumuna Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in yanı sıra iki ülkeden 700’e yakın iş adamı katıldı.

(AA)