Türkiye’de Atilla Sempozyumu Düzenlenecek

UKİD Yönetim Kurulu, Macaristan dönüşü yaptığı değerlendirmede 2014 yılında Türkiye’de ‘Uluslararası Atilla Sempozyumu’ düzenleme kararı aldı.

Macaristan’ın Bugaç kentinde 9-12 Ağustos tarihleri arasında yapılan Ataları Anma – Atilla Kurultayı’na giden UKİD – Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği ekibi Türkiye’ye döndü. İçinde UKİD dernek temsilcileri, akademisyenler ve geleneksel okçuların yer aldığı grup, Macaristan’dan güzel hatıralarla geldi.

Bu yıl ağırlıklı olarak Atilla’nın bir lider olarak birleştiriciliği ve Osmanlı-Macar Kardeş Savaşları konularının işlendiği programda, geleneksel sporcuların gösterileri ve otantik müzik gruplarının konserleri büyük ilgi gördü. Geçen yıl düzenlenen Kurultay’a katılımcı ülke 24 iken, ‘Küçük Kurultay’ olarak düzenlenen bu yıl ki programa 6 ülkeden misafirler davet edilmişti. Bilindiği gibi Bugaç’ta bir yıl Turan Kurultayı bir yıl da Atilla Kurultayı düzenleniyor. Macar Turan Vakfı tarafından düzenlenen Kurultay, yüz binlerce kişi tarafından takip ediliyor ve dünyanın en büyük geleneksel etkinliği olarak biliniyor.

Bu yıl Macaristan’a giden 20 kişilik UKİD heyetinde derneğin yönetim kurulu başkanı Musa Serdar Çelebi, kurucu başkan Zeki Çalışkan, başta Bilecik Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan olmak üzere çeşitli üniversitelerden akademisyenler, İstanbul Türkocağı Şubesi Reisi Cezmi Bazram, Metin Ateş yönetimindeki Geleneksel Okçuluk yapan sporcularımız katıldılar.

Türkiye’ye döndükten sonra bir durum değerlendirmesi yapan UKİD, Macaristan’daki faaliyete destek ve oradaki çalışmaları tamamlamak maksadı ile önümüzdeki yıl Türkiye’de ‘Atilla Sempozyumu’ düzenleme kararı aldı. Karar hakkında açıklama yapan Başkan M. Serdar Çelebi şunları söyledi:

‘Macar Turan Vakfı yıllardır Turan Kurultayı ve Atilla Kurultayı etkinlikleri ile çok önemli çalışmalara imza atmaktadır. Vakıf Başkanı Andras Biro başkanlığında yapılan bu faaliyetler başta Turan coğrafyasında yer alan topluluklar olmak üzere dünyanın bir çok yerinde takdirle karşılanmakta, büyük beğeni kazanmaktadır. Her iki yılda bir yapılan Turan Kurultayına ve yine her iki yılda bir düzenlenen Atilla Kurultayı’na dernek olarak bizzat katılarak organizasyonun ne derece başarılı olduğunu gördük. Zaten Macar Turan Vakfı’nın Türkiye ve Avrupa’da yaşamakta olan Türkler nezdinde temsilciliğini UKİD olarak biz yapmaktayız.

Atilla Kurultayı’ndan sonra gerek akademisyenlerimizle ve gerekse derneğimiz mensupları ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Macaristan’daki faaliyetleri desteklemek ve Türk kamuoyunda Atilla, Turan vs gibi kavramlar etrafındaki spekülatif değerlendirmelerin yerine gerçekleri ikame etmek için 2014 yılında tam ismini ilerde açıklayacağımız uluslararası bir Atilla Sempozyumu düzenleme kararı aldık. Sempozyuma Turan coğrafyasında yer alan otuz civarında ülkeden bilim insanlarını davet ederek globalizm ekseninde Turan fikrinin tarihini ve günümüzdeki anlamını tartışacağız.’’
M. Serdar Çelebi 2014 yılının Ağustos ayında Macaristan’da yapılacak Turan Kurultayı için hazırlıklara da şimdiden başlanacağını, konu ile ilgili olarak gezici bir resim sergisinin de açılacağını söyledi.