“Türkiye’nin petrolü turizmdir”

Dünya Turizm Forumu Başkanı Bağcı: “Türkiye turizmde 2018’den itibaren çok daha üst noktalara gelecektir” dedi. 

Dünya Turizm Forumu Başkanı Bulut Bağcı, Türkiye’nin turizmde 2018’den itibaren çok daha üst noktalara geleceğini belirterek, “Nasıl ki Arap Körfezi’nde petrol, Rusya’da doğalgaz çok önemliyse Türkiye’nin petrolü de turizmdir.” dedi.

Bağcı, İstanbul’da 16-18 Şubat tarihlerinde düzenlenecek Dünya Turizm Forumu öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye turizmini ve Rusya ile bu alanda yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya ile yaşanan normalleşme süreciyle birlikte, bu yılın turizm açısından 2016’ya kıyasla çok daha iyi geçmesini beklediklerini anlatan Bağcı, “Şu anda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karşılıklı iyi niyetleri ve diyalogları sayesinde ilerleyen ve gelişen bir süreç var.” dedi.

Zor geçen bir yılın ardından, Türkiye’ye Rus coğrafyasından bu yıl yaklaşık 5 milyon turist gelmesini beklediklerini dile getiren Bağcı, “2017’de, en azından 2015 rakamlarına yaklaşırsak bizim için başarılı olur. Ama 2018-2019’da Türkiye turizmde çok daha üst noktalara gelecektir.” ifadelerini kullandı.

Bağcı, turizmin, Türk ekonomisi için büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizerek, “Nasıl ki Arap Körfezi’nde petrol, Rusya’da doğalgaz çok önemliyse, Türkiye’nin petrolü de turizmdir.” şeklinde konuştu.

 

“Avrupalı turist için yeni stratejiler gerek”

Türkiye’nin 2017’de turizm açısından Rusya ve Körfez ülkelerinde fazla sorun yaşamadığına işaret eden Bağcı, ancak Avrupalı turistleri tekrar kazanmak için yeni stratejilere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Avrupalı turistler açısından önemli olanın, bu turistleri Türkiye’ye ilk defa getirebilmek olduğunu anlatan Bağcı, “Çünkü turist Türkiye’ye bir kere geldikten sonra, erken rezervasyon döneminde acentasına gidip tekrar Türkiye’ye gelmek istediğini söylüyor.” dedi.

Türk seyahat acentalarının, sahada daha aktif bir rol oynaması gerektiğine değinen Bağcı, herkesin Türkiye’nin güvenli ve turizm açısından stratejik bir yer olduğunu anlatması gerektiğini belirtti.

 

Dünya Turizm Forumu

Önümüzdeki günlerde İstanbul’da düzenlenecek Dünya Turizm Forumu’nu da değerlendiren Bağcı, bu forumun, dünya turizminin Davos’u olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

Forumun, küresel turizm sektöründeki üst düzey yöneticileri bir araya getireceğini vurgulayan Bağcı, şöyle devam etti:

“İstanbul’daki foruma bu yıl, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ablası Randi Zuckerberg, mülteciler konusundaki çalışmalarıyla tanınan Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı David Miliband ve İngiltere’nin önemli siyasetçilerinden Jack Straw katılacak. Ayrıca, Rusya, Katar, Singapur ve Endonezya gibi birçok ülkeden toplam 20 turizm bakanı da aynı çatı altında buluşacak. Tüm bakanlarımız, ana amacın barış olduğu bir temayla küresel turizmi konuşacaklar.”

 (AA)