UKİD 2016 Faaliyetleri

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Başkanı Musa Serdar Çelebi 2016 Yılı Çalışma Programı ile ilgili bilgi verdi.

UKİD 2016 Faaliyetleri

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD), bir hizmet yılını daha geride bıraktı. Kültür coğrafyamızda  çalışmalarını  inanç ve azimle sürdürdürmeye devam etti.

Dört yıl önce Balkanlarda başlatılan   Sarı  Saltık Buluşmaları, Bosna’da her yıl Haziran ayının son pazar günü yapılan   Ayvaz Dede Şenlikleri gibi  artık geleneksel buluşma olma yolunda.  Sarı Saltık Gazi Veli’ nin kabrinin bulunduğu Romanya  Babadağ’da,  geçen yıl Eylül ayında dördüncüsü yapılan buluşmaya Romanya’lı Türklerin tüm temsilcileri yanında Balkan ülkelerinden de temsilciler katıldılar ve  bu buluşmanın her yıl Eylül ayı içinde yapılmasını kararlaştırdılar.  Kosova  Dragaş’da ve Bosna’da Blagay Tekkesi’nde  Mayıs ayında, Arnavutluk Kruya (Akçahisar)’da  Ağustos ayında  tekrarlanan Sarı Saltık Buluşmaları, Bulgaristan’ da  yıllar sonra ilk defa geçen yıl Kasım ayı içinde Razgrad ve Kaliakra’ da  gerçekleştirildi.

Hoca Ahmet Yesevi takipçisi Horasan Erenlerinin Balkanlardaki ilk öncüsü Sarı Saltık, bu yıl da kabrinin ve makamlarının olduğu tüm ülkelerde  yapılacak buluşmalarla anılacak. Yine bu yıl Ohri’ de yapılacak Sarı Saltık Buluşması ile  Makedonya’da unutturulmaya çalışılan Sarı Saltık  yeniden yaşatılacak, onun çok kültürlü bir coğrafyada barış içinde birlikte yaşama yolunu gösteren hayatı ve felsefesi anlatılacak.

 

UKİD, 2015‘te Saltıkname’nin basımı ve dağıtımından sonra bir ilki daha gerçekleştirdi; Sarı Saltık Baba  adıyla Makedonya, Bosna, Romanya, Bulgaristan, Kosova ve Arnavutluk için ayrı ayrı  kitaplar hazırladı. Bulgarca ve Romence çeviriler yapıldı. 2016 içinde Makedonca, Bosnakça ve  Arnavutça çevirileri de yayınlanacak.

UKİD’ in Balkanlarda yürüttüğü  sürekli çalışmalardan biri de  BAROM( Balkan Romanları Birliği)  Buluşmaları’ dır. 2015 yılı içinde Makedonya, Kosova, Bosna Hersek ve Arnavutluk’da  ülke toplantıları gerçekleştirilmiş; BAROM  Yönetimi ve Roman Temsilciler, o ülkelerin Cumhurbaşkanı ve Başbakanları ile bir araya gelerek sorunların çözümü için görüşme imkanı bulmuşlardır. Böylece, Osmanlı bakiyesi olarak Balkanlarda bırakmak zorunda kaldğımız Roman kardeşlerimizle bir asır sonra da olsa dayanışma zemini sağlanmıştır. BAROM Buluşmaları bu yıl Bulgaristan, Romanya, Sırbıstan ve Karadağ’ da  devam edecek. Macaristan’ daki Romanların hayat şartlarının iyileştirilmesi için özel bir proğram takip edilecektir.

Macaristan, tarihi bağlamız sebebiyle bizim ilgi alanımız içerisindedir.  Alp Erenlerin en “uç”taki, Budapeşte’ deki önderi Gül Baba, Estergon Kalesi, Şehitliğimiz ve  “Attila’nın Torunlarıyız” diyen Macar kardeşlerimiz bizi Tuna’nın bu güzel ülkesine yakınlaştırıyor. UKİD, Türk Macar Kültür Merkezi ile birlikte, Gül Baba’yı Anma, Yunus Emre Günü, Turan Kurultayı ve Atalar Günü gibi etkinliklerin yanı sıra bu yıl iki ülkenin belediyeleri arasında her alanda iş birliğini geliştirecek toplantılar düzenliyor. Ocak ayı başında basımı gerçekleştirilen Gül Baba kitabımızın Macarca ve İngilizce baskıları da bu yıl içinde tamamlanacak.

2016’da  Türkiye’nin komşusu olan ülkelerdeki kardeş ve akraba topluluklarla bağlarımızı güçlendirecek etkinlikler; Kuzey Kıbrıs’ ta Hala Sultan  ziyareti ve sempozyumu, Mesnevi Okumaları, Ada’da ve Türkiye’de kültür gezileri ile yerli ve göçmen Türkler arasında kardeşlik ve dayanışmayı artırıcı projeler UKID‘ in programında geniş ölçüde yer alacak. Türk Dünyasınının kapısı olan  Azerbaycan’da yine Seyyid Yahya Bakuvi Buluşması yapılacak.

Batı Avrupa Türklerinin en önemli meselesi anadil Türkçe’nin öğrenimi ve yaşatılmasıdır. UKİD,  Bu konuda Türk sivil toplum kuruluşları ile birlikte proaktif bir proğramın başlatılması için toplantılar düzenleyecektir.

Sevgili Dostlar, görüldüğü gibi yapacak çok iş var.  Gayret bizden tevfik Yüce  Allah’tan.

tr_TRTürkçe