UKİD Aliya İzzetbegoviç’i andı

Büyük insan ve kahraman A.İzzetbegoviç Gora-Dragaş’ta düzenlenen bir programla anıldı. 

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği UKİD büyük devlet adamı, bilge lider ve düşünür Aliya İzzetbegoviç’i 24 Ekim tarihinde Dragaş-Kosova’da düzenlenen bir programla andı. Programda İzzetbegoviç’in hayatı, şahsiyeti, mücadelesi ve Balkanlar açısından önemi üzerinde duruldu, onunla ilgili hatıralar dile getirildi.

24 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’ten 16:00’ya kadar süren Dragaş Kültür Merkezi’ndeki etkinlik UKİD Kurucu Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Zeki Çalışkan’ın açış konuşması ile başladı. Ardından Prizren’deki Sinan Paşa Camii imamı İdris Sezgin tarafından Kur’an’ı Kerim okundu ve UKİD tarafından özel olarak yapılan Aliya İzzetbegoviç hakkındaki belgesel gösterildi.

Programa konuşmacı olarak katılan ünlü felsefe hocası Prof. Dr. Ferit Muhic ve Prizren üniversitesi rektörü ve İzzetbegoviç’in hapishane arkadaşı Prof. Dr. Sadik İdrizi Aliya İzzetbegoviç’in hayatı, şahsiyeti, fikirleri ve Balkanlardaki mücadeledeki önemi üzerinde durdular. Balkalar’daki medeniyetler mücadelesi açısından İzzetbegoviç’in fikirleri ve mücadele metodunun değerlendirmesini yapan konuşmacılar, onun islami ve insani sağlam duruşu ile çağın bir hayli ilerisinde olduğuna vurgu yaptılar. Bilhassa Avrupa’nın ikiyüzlü, samimiyetten uzak tutumunun yol açtığı kriz ve savaşlara dikkat çekilirken tarih boyunca sürmekte olan hak ve batıl mücadelesinin Balkanlardaki yansımaları üzerinde duruldu.

Konuşmaların ardından değerlendiröeleri büyük bir ilgiyle takip edilen ilim adamlarına UKİD tarafından 4 cilt olarak yayınlanan Saltukname isimli eser takdim edildi. Daha sonra UKİD Yönetim Kurulu üyesi Fehmi Atay tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua yapılarak tamamlanan ve 150 civarında davetlinin katıldığı programın ardından davetlilere aşure dağıtıldı.

UKİD Başkan Yardımcısı Zeki Çalışkan derneğin diğer çalışmalardaki gibi bilge insan Aliya İzzetbegoviç hakkında yapılan anma toplantılarının da gelenekselleştirilerek yaygınlaştırılacağını, ilk programın Gora bölgesinde gerçekleştirilmesinin ise özel bir anlamı olduğunu ifade etti.

tr_TRTürkçe