UKİD, faaliyetlerini salgın dönemi şartlarına göre düzenliyor

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü nedeniyle faaliyetlerini yeni dönemin şartlarına göre düzenlemek için gerekli adımları atmaya başladı.

Buna göre UKİD, internet üzerinden, sosyal medyadan yapılacak faaliyetler ile kitap yayınlarına, kitap dağıtımına ve yayınlarının e-kitap şeklinde okuyucuya ulaştırılmasına ağırlık verecek, yardım ve destek faaliyetlerine de devam edecek.

Bu arada UKİD’in Ümraniye’deki merkezinin inşaatına da kısa sürede başlanacak. Bilindiği gibi UKİD Başakşehir’de kullandığı merkezden taşındı. Ümraniye’de UKİD’in merkez olarak kullanması için iki katlı bir binanın yapımı için hazırlıklara başlandı. İlgililer, merkez inşaatının sonbahara kadar biteceğini ifade ediyorlar.

UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Zeki Çalışkan gündemle ilgili yaptığı açıklamada, UKİD’in faaliyetlerine günün şartlarına uygun şekilde devam etmekte olduğunu, bunun artarak süreceğini ifade etti. Korona virüsü sebebiyle yardım faaliyetlerinin ön plana çıktığını ve bu konuda bilhassa UKİD Gençlik Kolları’nın yoğun bir gayret gösterdiğini söyleyen Zeki Çalışkan, açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:

‘’Salgın nedeniyle iletişim ve çalışma şartlarında meydana gelen engellerin çalışmalarımızı aksatmaması için gerekli tedbirleri alan UKİD, faaliyetlerini önümüzdeki dönemde daha ziyade medyayı, sosyal medyayı ve benzer kanalları kullanarak yürütecektir. www.ukid.org.tr isimli internet sitemizi daha yoğun şekilde kullanarak Türkiye ile Balkanlar, Orta Avrupa ve diğer faaliyet alanlarımızla ilgili iletişim kanallarını açık tutacağız. Bildiğiniz gibi bir çok ülkeye olduğu gibi salgın döneminde Balkan ülkelerindeki insanların imdadına da Türkiye’nin dışında ciddi manada koşan olmamıştır. Tarihi, coğrafi, kültürel bağlarımızın gereğini bundan böyle de yapma gayretinde olacağız. Günümüz şartlarında sempozyum, buluşma, konferans gibi etkinlikler imkansız hale gelmiştir. Bu sebeple aradaki açığı bu türden faaliyetlerle kapatmaya, üzerimize düşeni yapmaya gayret edeceğiz.’’

tr_TRTürkçe