UKİD Heyeti Kosova’da İncelemelerde Bulundu

Balkan Romanları Birliği – BAROM Yönetim Kurulu Toplantısı için Kosova’ya giden UKİD Heyeti, bir dizi temas ve incelemelerde bulundu.

Balkan Romanları Birliği – BAROM’la yapılacak müşterek yönetim kurulu toplantısı için Kosova’ya giden Başkan Musa Serdar Çelebi, Başkan yardımcısı Zeki Çalışkan, yönetim kurulu üyeleri Selahattin Saygın, Abdullah Tatlıcı ve Nezir Dinler’den oluşan UKİD heyeti, 19-21 Mart tarihlerinde çeşitli temaslarda bulunarak yurda döndü.

Heyet Kosova’da şimdiye kadar pek bilinip üzerinde durulmayan Şar-Maya Dağlarının yamaçlarında bulunan Gora Bölgesi Dragash belediyesine bağlı Plava Köyündeki Sarı Saltuk makamına gidilip yerinde incelemeler yaptı. Dragash Belediye Başkan Yardımcısı Sehaddin Trishniyako’nun kalabalık bir halk topluluğu ile karşıladığı UKİD heyeti yaptığı görüşmelerde UKİD tarafından düzenlenen Sarı Saltuk Buluşmaları çerçevesinde neler yapılması gerektiği üzerinde görüş alış verişinde bulundu.

Kosova`nın GORA Bölgesinde  Dragash`a giden yol üzerinde yer alan Plavä`nın girişindeki yol üzerinde Sarı Saltuk`a ait olduğu söylenen bir makam bulunmakta. Yoldan 30 metre kadar içeride yer alan  makam, aralarındaki açıklık 2,5 metre civarında olan dört sütün üzerine oturtulmuş  bir kubbeden ibarettir. Sütunların  yüksekliği 3 metre kadar, kubbenin derinliği de 75 cm civarında. Zeminde 50 cm yüksekliğinde yığma taştan oluşan bir zemin var. Tarihi özelliği, beyaz kireç badana ile boyandığından fark edilemiyor. Buranın Sarı Saltuk makamı olduğuna dair hiçbir yazı ya da işaret mevcut değil.

Dragash Belediye Başkan Yardımcısı Sehaddin Trishniyako`nun  anlattıklarına göre, Gora bölgesinin Türkler tarafından fethedildiği savaşta bir Türk Şehit olur ve bu sırada, şehidin kanları, bugünkü Sarı Saltuk Makamının bulunduğu yerde toprağa dökülür. Sarı Saltuk ta bu fetih sırasında oradadır.  Daha sonra, Türk Şehidin kanının döküldüğü bu yere onun hatırası adına bu makam yapılır ve adına Sarı Saltuk denir.

O günlerden bu güne kadar Sarı Saltuk makamı, 5 Mayıs Hıdrellez bayramında Gora`lıların buluşma mekânı olur. 5 Mayıs`da gün boyu insanlar Sarı Saltuk`a gelirler, kurbanlar kesilir, dualar edilir ve „kaçamak“ adı verilen mısır unundan yapılan bir tür bulamaç yapılır ve dağıtılır.

Sarı Saltuk makamının bulunduğu yerin hemen arka hizasından başlayan küçük bir mezarlık var ve buraya  sadece bu bölgede imamlık yapan şahsiyetlerin defnedilmesi mümkün.

Yapılan görüşmeler neticesinde, 5- 6 Mayıs 2014 tarihlerinde Dragash Plave’de UKİD ve Dragash Belediyesi’nin birlikte organize etmesinin kararlaştırıldığı “Hıdrellez ve Sarı Saltuk Buluşması” hazırlıklarına da hemen başlanacak.  Halk panayırı ve şenlik havasında geçmesi tasarlanan buluşmanın bölgeye ciddi bir tanıtım ve canlılık getireceği, bölge halkını şimdiden bunun heyecanının sardığı görülüyor.