UKİD heyeti Litvanya’da

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD İlmi Araştırmalar Masası Başkanı Prof. Dr. Musa Taşdelen hocamız beraberindeki heyet ile birlikte ilmi araştırmalar yapmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Litvanya’ya gitti. Prof. Dr. Musa Taşdelen’e seyahatlerinde Prof. Dr. Mustafa Kemal Şan ve Prof. Dr. İsmail Hira eşlik etmekteler.

Prof. Dr. Musa Taşdelen başkanlığındaki UKİD heyeti, ziyaretin ilk gününde Vilnius Tatar Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Heyet, Merkez yetkililerine UKİD ve Sarı Saltuk çalışmaları hakkında bilgi verip, UKİD yayınlarını takdim ettiler.

Çok sıcak geçen görüşmede UKİD ile işbirliği ve ortak çalışmalar yapmaya hazır olduklarını belirten Merkez yetkilileri, Litvanya Tatarları olarak özellikle din ve kültür konusunda Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını belirttiler.

UKİD heyeti, Litvanya’daki görüşmelerin ardından Finlandiya’ya geçip Helsinki’de de Tatar ve diğer Müslüman topluluk temsilcileriyle temaslarda bulunacak.

UKİD, Sarı Saltuk faaliyetleri çerçevesinde Balkanlar’da olduğu gibi Kuzey Avrupa ve Baltık ülkelerinde de Sarı Saltuk Baba tarafından İslam’a kazandırılmış topluluklarla ilgileniyor.