UKİD ile Macar Turan Vakfı arasında işbirliği

Merkezi İstanbul’da bulunan Uluslar arası Kalkınma ve İşbirliği Derneği ve Macar Turan Vakfı arasında bir çok çalışma alanını kapsayan bir işbirliği protokolü imzalandı.

Uluslar arası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) ve Macar Turan Vakfı arasında işbirliği protokolü imzalandı. Söz konusu protokolü İstanbul’da UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi ve Macar Turan Vakfı Başkanı Andras Biro imzaladılar.

Merkezi İstanbul’da bulunan Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği  ve Macar Turan Vakfı arasında bir çok çalışma alanını kapsayan bir işbirliği protokolü imzalandı. Bu yıl Ağustos ayında Macaristan’da dördüncüsü düzenlenen Türk Hun Kurultayı’nın organizatörlüğünü yapan Macar Turan Vakfı’nın bundan böyle Türkiye temsilciliği UKİD tarafından yürütülecek.

Yapılan işbirliği çerçevesinde Macaristan’da halen yaşatılmakta olan göçebelik kültürüne ait kültürel ögelerin Türkiye’de de tanıtılması ve halk arasında yaygınlaştırılması için çaba gösterilecek. Bilhassa çadır kültürü, okçuluk ve atçılık sahalarında dünyada önemli bir yere sahip olan Macaristan’da yaşatılan bu geleneklerin Türkiye’ye aktarılması hedefleniyor.

Kurultay 2014

Bu yıl milletvekilleri, bürokratlar, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan bir grupla Macaristan’daki kurultaya katılan UKİD’in 2014’teki kurultay hazırlıklarına şimdiden başladığı belirtildi.

Yapılan işbirliği çerçevesinde Macaristan’dan başta atçılık, okçuluk ve diğer geleneksel savaş sporları ile ilgilenen gruplar Türkiye’ye getirilip gösteriler düzenlenecek. Öncelikle Eskişehir, Kocaeli, Bilecik, Kütahya ve Tekirdağ illerinde geleneksel okçulukla ilgili çalışmalara başlanacak

Temaslar

Bir haftalık bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Macar Turan Vakfı Başkanı Andras Biro, İstanbul, Ankara, Sakarya ve Kocaeli’nde çeşitli temaslarda bulundu.

Topkapı Sarayı Müzesi’ni gezen Andras Biro, burada Türk-Macar İlişkileri hakkında bilgi aldı ve Vakıf ile Müze arasında ne gibi müşterek çalışmalar yapılabileceği konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Sakarya ve Gazi Üniversitele’rinde birer konferans veren  Andras Biro Türk-Macar Tarihi ve Kardeşliği üzerinde durdu.

Ankara’da TİKA, YTB gibi kuruluşları ziyaret eden Andras Biro, TBMM’nde Türk-Macar Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleriyle görüştü.

Kocaeli Belediyesi’nin düzenlediği programla ünlü Macar kahramanı Tökeli Emre’nin yaşadığı köyü ve Tökeli İmre Anı Evi’ni ziyaret eden A. Biro, Türkiye’de gördüğü ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

tr_TRTürkçe