UKİD İstanbul ve Köln’de İstişare Toplantısı Düzenledi

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) 21 ve 27 Şubat tarihlerinde Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldi.

2013 çalışma programını tamamlayan UKİD, İstanbul ve Köln’de Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantılarda UKİD’in 2013 Faaliyet Programı sunuldu ve işbirliği konuları üzerinde istişare edildi.

İstanbul Toplantısı

21 Şubat tarihinde Türk Kültürüne Hizmet Vakfı lokalinde 15 civarında STK temsilcisi ile bir araya gelen UKİD, yapmayı planladıkları projeler hakkında bilgi verdi. Toplantıya Balkanlarda faaliyet gösteren dernek, federasyon ve vakıflar yanında TKAV (Türk Kültürünü Araştırma Vakfı), Türkocağı, ÖNDER (İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği), Ahmet Yesevi Vakfı, Turan Vakfı gibi kuruluşlar katıldılar.

UKİD Başkanı M. Serdar Çelebi, çok nezih bir atmosferde gerçekleşen yemekli toplantıda, 2012 yılında yapılan ve 2013 için planlanan faaliyetler hakkında bilgi verdi, soruları cevaplandırdı. Dernek olarak çalışma alanlarının yurt dışı, özellikle Balkanlar olduğunu ifade eden M. S. Çelebi, bu dönemde Almanya ile ilgili çalışmaları da başlatacaklarını söyledi.

Toplantıya iştirak eden STK temsilcileri, böyle bir toplantının düzenlenmiş olmasından memnuniyet duyduklarını, STK’ların birbirlerini bilgilendirip görüş alış verişinde bulunmalarının önemli ve gerekli olduğunu söylediler. Her kuruluşun ilgi alanlarına göre müşterek çalışmalara yönelmelerinin önemine değinen STK yetkilileri, bir çok konunun dayanışma ve işbirliği ile daha sonuç alıcı hale geleceğini söylediler.

Köln Toplantısı

UKİD’in Avrupa’daki STK temsilcileri ile yaptığı istişare toplantısı 27 Şubat’ta Köln’de yapıldı. UKİD adına toplantıya Başkan M. Serdar Çelebi yanında Başkan Yardımcısı Zeki Çalışkan, Genel Müdür Şefik Kantar ve Basın Halkla İlişkiler Sorumlusu Adem Erol katıldılar.

Avrupa’da faaliyet gösteren STK’lardan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Cemaati Milli Görüş (İGMG), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), Avrupa Demokrasi Vakfı (ADV), Türk Üniversiteliler Birliği (TürkÜnid), MÜSİAD-BERLİN, Avrupa Türk Caferiler Birliği (ATCB), Türk İşadamları Dernekleri Avrupa Federasyonu (TİDAF) gibi kuruluşlardan 20 temsilcinin hazır bulunduğu toplantıda, UKİD’in Avrupa’da yapacağı faaliyetler müzakere edildi.

UKİD Başkanı M. Serdar Çelebi, 2013 yılında yapılacak başta ‘Anadilim Yunus Dili‘, ‘Türkler ve Ermeniler – Yeniden Barış Sürecine Giriş‘, ‘Avrupa Müslümanları 1. Zirvesi –Sorunlar ve Çözümler-‘ olmak üzere planlanan on proje hakkında bilgi verdi.

STK temsilcileri, Avrupa’daki insanlarımıza yönelik yapılması planlanan çalışmalardan memnuniyet duyduklarını ve ilgi alanlarına göre destekleyeceklerini, birlikte hareket edeceklerini ifade ettiler.

UKİD Başkanı M. Serdar Çelebi, Türkiye’de kurulu bir dernek olarak, Avrupa’daki tüm faaliyetleri orada kurulu teşkilatlarla birlikte yürüteceklerini, yurt dışındaki insanlarımız için verilecek hizmetler konusunda STK‘ların Türkiye‘deki kolu olmayı sürdüreceklerini belirtti.

tr_TRTürkçe