UKİD Kıbrıs Programları

UKİD Kıbrıs’ta iki etkinlikte geçlerle buluştu, Kıbrıs’ın tarihi ve turistik yerleri gezildi.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD, geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ta iki önemli etkinliğe imza attı.

Kıbrıslı Türk gençleri ile buluşan UKİD, iki grup gençle gezi ve bilgilendirme programı düzenledi. Her grup ayrı bölgelerden 50 kişiden oluşmaktaydı.

Kıbrıs’ta yerleşik Karadenizli ve Doğulu gençlerden oluşan birinci grubun gezi güzergahı Girne’de Hz. Ömer Türbesi, Alsancak’ta Karaoğlanoğlu Şehitliği, Türkiye’den su sevkiyatına başlanan Geçitköy Barajı, Şeyh Nazım Dergahı ile 1963 yılındaki katliamların yapıldığı Muratağa, Sandallar köylerindeki şehitlikler oldu. 16 Nisan tarihindeki bu gezi süresince gençlere programın Kıbrıs’taki organizasyonunu yapan Neriman Çakır ve UKİD Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Atay tarafından bilgi verildi.

İkinci grubun gezi güzergahı Girne’de Hz. Ömer Türbesi, Muratağa ve Sandallar Köylerindeki şehitlikler, Salamis Harabeleri, Kapalı Maraş bölgesi, Türk-Rum askeri sınırı Lokmacı ve Dipkarpaz turu şeklinde gerçekleşti. 30 Nisan’daki bu gezi süresince de katılımcılara Neriman Çakır, Fehmi Atay ve Ozan Sarıkaya tarafından bilgi verildi.

Türbe ve şehitlik ziyaretlerinde Fehmi Atay tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Gezi de Kıbrıs’ın tabii güzelliklerini görmekte ihmal edilmezken, çilek bahçelerinden çilek toplanması gibi etkinlikler ve yapılan sohbetler programlara ayrı bir renk kattı.

Gençlerin ve Kıbrıs’ın geleceği hakkında yapılan sohbetler de ilgi çekerken Türkiye’den adaya giden UKİD heyeti çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.