UKİD Kurucu Başkanı Çalışkan “Balkanlar ilgi bekliyor”

UKİD Kurucu Başkanı Çalışkan “Balkanlar ilgi bekliyor. UKİD olarak bölgede faaliyetlerimizi daha da arttırma kararı aldık” dedi. 

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Zeki Çalışkan, Balkan ülkelerinde sivil toplum kuruluşlarının daha etkin olması gerektiğini belirterek, “Balkanlar ilgi bekliyor.” dedi.

UKİD’in 2017 yılındaki çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Çalışkan, Türkiye’nin Balkan ülkeleri ve değişik halk toplulukları ile tarihi kopmaz bağları olduğunu ifade etti.

Balkan ülkelerinde sivil toplum kuruluşlarının daha etkin olması gerektiğini vurgulayan Zeki Çalışkan, UKİD olarak Balkan ülkelerinde yaptıkları faaliyetleri arttırarak sürdürme kararı aldıklarını kaydetti.

İçinden geçilen dönemde Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğinin açık olduğunu dile getiren Çalışkan, bunun için sadece TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler Başkanlığı gibi resmi kurumların değil sivil toplum kuruluşlarının da daha aktif olması gerektiğini belirtti.

Sivil toplum kuruluşlarının halktan halka köprülerin kurulması konusunda kalıcı çalışmalar yapabileceğini, UKİD olarak bundan hareketle Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan-Sancak, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya gibi ülkelerdeki faaliyetlerini daha da arttırma kararı aldıklarını aktaran Çalışkan, ” Yıllardır yürüttüğümüz Sarı Saltuk Buluşmalarına ilaveten yayın faaliyetleri ve değişik toplumları birbirine yaklaştıran çalışmalara ağırlık vereceğiz.” ifadesini kullandı.

FETÖ 

Türkiye’nin içte ve dışta yoğun bir saldırı kampanyasıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Çalışkan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi FETÖ örgütlenmesinin Balkan ülkelerinde önemli bir yapılanması vardır. Bu örgüt, hem Türkiye’yi yıkmak hem de Türklerle Balkan ülkelerinde yaşayan diğer toplulukların arasını açmak için her türlü yıkıcı faaliyeti yapmaktadır. Sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri bu hususta önemli bir işleve sahiptir. Ülkelerinde FETÖ terör örgütünün eğitim, insani yardım gibi maskelerle yaptıkları faaliyetlere göz yuman yöneticiler bilmelidirler ki kendi ülkesine ihanet eden, ipleri bilinen merkezlerin elindeki bu kuklalar, sizler onların ipini tutan merkezlerin kulu, kölesi olmadıkça size asla yar olmayacaklardır.”

Referandumda “Evet” beklentisi 

16 Nisan’da yapılacak referanduma da değinen Çalışkan, “inanıyorumki anayasa oylamasından ‘evet’ sonucu çıkacak ve bu birçok alanda güçlü ve büyük Türkiye’nin önünü açacaktır. Bununla içte olduğu gibi dışta da daha etkin bir Türkiye’ye ulaşmış olacağız. Bunun için yurtdışındaki dostlarımız da heyecanla referandumu beklemektedirler” görüşünü dile getirdi.

Verilen bilgiye göre UKİD’in Balkanlardaki etkinlikleriyle ilgili olarak UKİD heyetleri tüm Balkan ülkelerini kapsayan bir çalışma gezisine çıkacak.​

(AA)