UKİD’den Filistin’deki katliama tepki

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD Yönetim Kurulu, İsrail’in Filistinlilere karşı uyguladığı ve şimdiye kadar 60 kişinin hayatını kaybetmesine, 2 binden fazla kişinin yaralanmasına yol açan saldırılara tepki gösterdi.

Dernek başkanı Av. Zeki Çalışkan’ın konuyla alakalı yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi: ‘70 yıl önce başlayan ve Filistinlilerce ‘nakba’ yani felaket olarak adlandırılan insanların yurtlarından zorla sürülmeleri ve yok edilmek istenmeleri tarihin en zalimce uygulamalarından birisidir. Donald Trump’ın ABD elçiliğini işgal edilmiş Doğu Kudüs’e taşıma kararı, bu zulme ve haksızlığa verilen açık ve kabul edilemez bir destektir. Elçiliğin yeni yerine taşınma günü olarak nakba’nın başlangıç tarihinin seçilmesi ise bölgede nerede biteceği kestirilemeyecek bir şiddet dalgasına yol açacak açık ve maksatlı bir provokasyondur.

Bölgemizin ve dünyanın barışa susadığı günümüzde insanların ölmesine, yaralanmasına, sakat kalmasına, yerinden yurdundan edilmesine ve halklar arasında nefret ve kinin yükselmesine yol açan bu gelişmelerin ana sorumluları, devlet büyüklerimizin de vurguladığı gibi Donald Trump ve Netanyahu’dur. İslam ülkelerinin bir araya gelememesini, Arap ülkelerinin birliklerini sağlayamamasını fırsata çeviren İsrail’in saldırgan politikalarının huzur, barış ve bölge istikrarına hizmet etmediği açıktır. Saldırıların Ramazan’ın başlangıcında yaşanması ayrı bir trajedidir. İsrail yönetimi, tarihinde Holocaust gibi bir felaketi yaşamış Yahudiler adına zulüm yapmakla kendi milletine de ihanet etmektedir.  

Bütün tarafların bildiği gibi, üç semavi dinin kutsal kenti Kudüs işgal altında tutulduğu müddetçe bölgede kan akışı durmayacaktır. İsrail, hem kendi huzur, güvenlik ve geleceği hem de bölge barışı için üst üste atmakta olduğu yanlış adımlardan vaz geçmeli, ABD ise 1948’den bu yana sürdürdüğü katliamlara destek politikasına son vermelidir.

UKİD Yönetim Kurulu, bu gerçeklerin kamuoyuyla paylaşılmasını ve masum insanlara yönelik şiddete karşı çıkmayı insani bir vazife addetmektedir. Türkiye ve diğer İslam ülkeleri ile insani değerleri ön planda tutan devletleri, tesirsiz kınamalar yerine sonuç alıcı adımlar atmaya davet ederken, saldırılarda şehit olanlara rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu katliamların sorumlularının bir gün uluslararası mahkemelerde hesap vermelerinin insanlık adına teselli kaynağı olacağına inanıyoruz.’’