UKİD’den Romanya’da Toplu Sünnet

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Köstence’de 100 çocuğu sünnet ettiriyor.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği 28 – 30 Ağustos tarihlerinde Romanya’nın Köstence kentinde 100 çocuğu sünnet ettiriyor. Hayırsever vatandaşların katkıları ile gerçekleşecek sünnet programı için Türkiye’den 2 doktor ve 2 asistan Romanya’ya giderek sünnetin sıhhi uygun şartlarda gerçekleşmesini sağlayacak.

Mahalli Türk ve Roman dernekleri ve temsilcileriyle yapılan işbirliği sonucunda gerçekleşecek programda sünnet edilen çocuklar 4-6 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 4. Babadağ Sarı Saltuk Baba Buluşması’na da katılarak Sarı Saltuk Baba Türbesi ve Koyun Baba’nın mezarını  ziyaret edecekler.

Yerli makamlarca tahsis edilen sağlık merkezinde yapılacak sünnetler 2 gün sürecek. Bu arada geleneklere uygun şekilde sünnet elbisesi giydirilecek ve çeşitli hediyeler verilecek. Bunun için gerekli orijinal sünnet elbiseleri Türkiye’den gönderildi.

Konuyla alakalı olarak bilgi veren UKİD Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Atay, ‘niyetimiz Romanya’da bu güzel teşebbüsün gelenekselleştirilmesidir. Şimdilik 100 kişilik bir program düzenliyoruz. Hayırseverlerin katkısı ve teşviği ile bu rakam giderek artacaktır. Destekte bulunan kişi, kurum ve firmalara şimdiden teşekkür ediyoruz. Herkesi bu güzel teşebbüsü desteklemeye çağırıyoruz’ dedi.