UKİD’e Sırbistan’da Büyük İlgi

UKİD’in 12-13 Eylül’de yaptığı temaslar Sırbistan basınında önemli yer tuttu. Sırplar, UKİD’in yapacağı faaliyetlere büyük ilgi gösteriyor.

UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi, UKİD Balkan Kooedinatörü Nezir Dinler ve Dayanışma Vakfı Başkanı Hüsnü Kılıç’ın 12-13 Eylül tarihlerinde yaptıkları Sırbistan temasları büyük ilgi gördü. Balkanlar’daki çalışmaları kapsamında Sırbistan’da da etkinlikler planlayan UKİD’in çalışmaları kamuoyunca memnuniyetle karşılandı.

 

Sırp gazete, radyo ve televizyonları ile başta bakanlıkların resmi internet sayfalarında yer alan haberler ‘Türk NGO’lar sırbistan için projeler hazırlıyor’ başlığı ile verildi. Konu Sırp basınında özetle şöyle yer aldı:

 

‘Yeterince gelişmemiş  bölgelerden sorumlu Devlet Bakanı Süleyman Ugljanin Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) başkanı Musa Serdar Çelebi ve Dayanışma Vakfı başkanı Hüsnü Kılıç ile biraraya geldi. Toplantıda azgelişmiş bölgelerde  çingenelerin yaşadığı yerlerde dahil 3 ayrı projeninTürk kuruluşları tarafından gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

 

Toplantıya projede partner olacak olan Sırbistan Sağlık Bakanlığı Müstaşarı Vladimir Dukic ve T.C Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay da katıldı.

 

Türk tarafının konuyla ilgili kısa sürede hazırlayacağı iyniyet mektubunda 3 proje olacak: Birinci projede gelişmemiş bölgelerde sağlık hizmeti alamayan hastalardan katarakt ameliyatı olmayı bekleyen fakir hastalar, Balkan Katarakt Projesi kapsamında ücretsiz ameliyat edilecek.

 

Türkler bütün gerekli malzemeyi ve doktorları sağlayacak; Sırp tarafı ise ilgili bölgelerdeki hastanelerin ameliyathanelerini tahsis

edecek ve yabancı doktorların çalışması için gerekli izinleri sağlayacak. Türk uzman doktorlar ayrıca  en modern cihazlarla yapacakları ameliyatlar sırasında Sırp doktorları eğitecek.

 

Türk tarafının 2. projesi ise Sırbistan’da yer alan çingene azınlığın sorunlarının çözümlerinde rol almak,
3. alan ise özellikle fakir bölgelerde çiftçilerin bireysel olarak  kiraz yetiştiriciliğine yönlendirilmesi. Türkler toprak analizi, kaliteli fidan temini, çiftçini eğitilmesi ve kirazın en iyi şekilde yetiştirilmesiyle Avrupa piyasasına pazarlanmasını üstlenecek.

 

Bütün bu projelerde çok büyük tecrübeleri olan Türk kuruluşları daha önceki uygulamalarında üstün başarılar elde ettiklerini ifade ediyorlar.’

 

http://www.kornrp.gov.rs/site/page/1060/turska-nvo-priprema-programe-za-srbiju

tr_TRTürkçe