UKİD’in 2021 gündemi yoğun

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD’in Ümraniye’deki merkez binasının inşaatında sona yaklaşılırken 2021 yılına ait çalışma programı da netleşmeye başladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın sebebiyle seyahat, toplantı, konferans, sempozyum gibi faaliyetlerde yaşanan sıkıntıları göz önüne alan UKİD yönetimi yeni şartlara uygun faaliyet alanlarına yöneldi. Buna göre; şartların gerektirdiği ölçülerde daha ziyade çevrimiçi (online) çalışmalara ağırlık verilecek ve salgının etkilerinin azalmasına paralel olarak kademeli şekilde yeni şartlara uyulacak.

Bu çerçevede büyük ölçüde çevrimiçi gerçekleştirilecek bir Balkan Sempozyumu yanında, anma etkinlikleri ve kitap yayınları ön plana çıkacak. Derneğin ana faaliyetlerinden Sarı Saltuk Baba ile ilgili çalışmalar devam ederken, UNESCO’nun adlarına anma yılı ilan ettiği Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran ile ilgili programlar ön plana çıkacak. Öte yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından ilan edilen İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy ile ilgili programlara da yer verilecek.

Balkanlara yönelik faaliyetler, 2021 yılında da ara verilmeden yeni şartlara göre devam edecek. UKİD, kitap yayınlarını bu sene de sürdürecek. Yıl içinde en az 6 adet kitabın yayını ve yeni baskısı yapılarak okuyucuya ulaştırılacak. Hizmet binasının bitirilerek faaliyete girmesiyle birlikte faaliyetlerin hız kazanacağını açıklayan dernek yöneticileri, buna göre üzerinde çalışılan faaliyet programının yenileneceğini ifade ettiler.

UKİD Gençlik Kolları’nın faaliyetlerinin devam ettiğine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Av. Zeki Çalışkan, salgın sebebiyle muhtaç duruma düşen kişilerle ilgili yardım faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini söyledi.