UKİD’in Balkanlar’daki Çalışmaları Devam Ediyor

UKİD Yönetim Kurulu Başkanı çeşitli görüşmelerde bulunmak için Makedonya’ya gitti.

UKİD- Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği’nin Balkanlardaki çalışmaları devam ediyor. Osmanlının mirası topraklarda, Atalar yadigârı insanımıza ulaşmak, dini, milli ve coğrafi birlikteliğimizin daha da geliştirmek için UKİD bölgeyle var olan çalışmalarını devam ettiriyor.

UKİD Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Saygın UKİD’in çalışmalarını müzakere etmek için Makedonya’ya gitti. Değişik sivil toplum kuruluşları ve resmi kişilerle görüşmeler yaptı.

Selahattin Saygın’ın bu ziyaretinde, TMBH Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Makedonya Devlet Bakanı Necdet Mustafa, TDP eski Genel Başkanı Avni Engüllü, Öğretim Üyesi Metin İzzet, Makedonya Türk Kadınlar Birliği, Türk Milli Birlik Hareketi Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve birçok Arnavut Milletvekilleri ve ayrıca bölgede hizmet eden kanaat önderleri, Türk ailelerini ziyaret etti.

Selahattin Saygın bu ziyaretle ilgili düşüncelerini şöyle anlattı: “Bu topraklarda biz 500 yıl kalmış ve kardeşçe barış içinde yaşamışız. Hak, adalet, sevgi temel ölçümüz olmuş. İnsanı koruma, kollama, dili, dini Osmanlı devletinin teminatı altında olmuştur. Her topluluk bizim idaremizde değerlerini muhafaza etmiştir. Hiçbir topluluk 500 yıllık idaremiz döneminde milli kimliğini kaybetmemiştir. Dünyada bu güzellikleri yakalayan başka bir devlet yoktur.

Musa Serdar Çelebi Başkanımızın, ATİB Genel Başkanı olduğu dönemlerde bu bölge insanıyla ilgili faaliyetlerimiz, UKİD ile hizmetlerimiz bütün hızıyla sürüyor. Bu ziyaretimizde Türk, Arnavut, Roman, Boşnak kardeşlerimizle geleceğe dönük hizmet ve yapacağımız faaliyetleri görüştük.