Yunus Emre Buluşmaları Başlıyor

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği tarafından Mayıs ayında Eskişehir, Berlin ve Budapeşte’de ‘Yunus Emre Buluşmaları’ düzenleniyor.

Ünlü şair ve mutasavvıf Yunus Emre Mayıs ayındaki üç programla anılacak, hayatı, kişiliği ve felsefesi tanıtılacak.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) tarafından düzenlenen programların ilki 2-4 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir’de yapılacak. Berlin’deki program 9-11 Mayıs tarihlerinde, Budapeşte’deki program ise 30 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Yunus Emre isminin ve felsefesinin uluslararası alanda gereken yerini alması gayesi ile yapılan etkinlikler, Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkenti oluşu münasebeti ile kurulan Eskişehir 2013 Ajansı ile birlikte düzenleniyor. Eskişehir’deki etkinliğe Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi de destek verirken, Budapeşte’deki etkinlik Atilla Üniversitesi ile birlikte düzenleniyor.

Konu hakkında bilgi veren UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, ”Kültürümüzün temel taşlarından birisi ve en önemlilerinden olan Yunus Emre’nin uluslararası camiada daha yakından tanınması için bir ay içerisinde peşpeşe üç etkinlik düzenliyoruz. Türkiye’deki etkinliğe yurt dışından yetmiş civarında konunun ehli misafir davet ettik. Değerli hocalarımzı, öğretim üyelerimiz ve Yunus Emre yoluna gönül vermiş olanlarla birlikte ilk etkinliğimizi Yunus Diyarı Eskişehir’de gerçekleştireceğiz. Bu bir başlangıç olacak. Ardından Berlin ve Budapeşte’de yine uluslararası yönü ağır basan etkinlikler düzenledik. Tabii iş bunlarla bitmiş olmayacak, başta Balkanlar olmak üzere her yıl çeşitli ülkelerde bu etkinlikleri sürdüreceğiz. Konuya çok yakın alaka gösterip destek veren Eskişehir Valiliği’ne ve değerli yetkililere bu önemli konuya karşı gösterdikleri yakın alakadan ötürü ayrıca teşekkür ediyoruz.’ dedi.

Eskişehir’deki etkinlikte, açılış programı dışında ‘Günümüzün Diliyle Yunus Emre’ ana başlığı altında iki sempozyum ve Bestekar Amir Ateş ve Korosu tarafından Türk Tasavvuf Musıkisi Konseri yapılacak. Ayrıca misafirler başta Yunus Emre’nin türbesi olmak üzere şehrin önemli yerlerini gezip yerinde bilgi alacaklar.